Doğal Gaz Sistemleri

Doğal Gaz Sistemleri

Doğalgaz Kurulumu Nasıl Yapılır?

1990’lı yıllardan itibaren Türkiye’de kullanımı gittikçe artan doğalgaz, özellikle soğuk havalarda hayat kurtarıcı bir rolü oynar. Birçok ev, işyeri ve merkezi yaşam alanlarında tercih sebebi olur. İnsan hayatına çok sayıda kolaylıkları olan doğalgaz, ayrıca çevreci bir gaz olduğu için birçok zararın önüne geçebilmektedir. Doğalgazın çok kapsamlı kullanım alanları mevcuttur. Ticari sektörler tarafından da oldukça yaygın kullanılan doğalgaz, fabrikalarda ve elektrik üretiminde kullanılır. Kokusu ve rengi bulunmayan doğalgaz, ateş ile buluşur ve mavi renkli alev ile yanmaya başlar. Doğalgazın en önemli tercih edilme sebeplerinden birisi, herhangi bir atık bırakmaması. Kömür gibi yakıta göre zahmet gerektirmemesi ve geride hiçbir atık bırakmaması, kuşkusuz doğalgazı tercih etme sebeplerinden en önemlileridir. Çok kısa sürede yanan doğalgaz, günümüzde birçok farklı alanda yakacak ve hammadde olmak üzere 2 amaçla kullanılır.

Doğalgaz Nedir?

Yüzyıllar önce var olan canlıların kalıntıları yer altında yüksek sıcaklık ve basıncın etkisi ile başkalaşmış böylece doğalgaz oluşmuştur. Genelde kaya boşluklarının arasına sıkışmış bir şekilde veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğalgaz, büyük hacimler halindedir. Doğalgazın bileşiminde %95 metan, etan ve bütan gibi diğer maddeler bulunur. Doğalgazı oluşturan bileşenler yeraltındaki petrolünde bileşenleridir. Doğal gaz, eskiden petrol üretimi esnasında rastlanılmış fakat gereksiz görüldüğü için uzaklaştırılmıştır. Daha sonradan önemi bilinmiş ve değerlendirilmiştir. Doğalgaz’ın rengi yoktur. Kokusuz, nemsiz ve havadan hafif bir gazdır. Olası bir gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılmıştır. Doğalgaz karbon monoksit içermediği için zehirli değildir. Fakat olası bir durumda eğer çok fazla solunursa zehirleyebilir. Dünyada 150 trilyon m3 doğalgaz rezervi olduğu bilinmektedir. Fakat bu rezervin sadece %15’i işletilmektedir. Uluslararası politikada önemli bir yere sahip olan doğalgaz, birçok avantajı sayesinde dünyanın en gözde enerji kaynaklarından birisidir.

Sayısız kullanım alanı ve faydası bulunan doğalgazın, sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için kurulumunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. İşte; “Doğalgaz kurulumu nasıl yapılır? Doğalgaz kurulumunda nelere dikkat edilmesi gerekir?”

Doğalgaz Kurulumu Nasıl Yapılır?

Genelde ev ve şirketlerde kullanılan doğalgazın tesisatını mevcut belediyelere bağlı olarak çalışan doğalgaz firmalarının bağlantıları, doğalgazı dağıtırken yapmışlardır.  Yeni binalar inşa edilirken, bu bağlantılardan tesisatlar için izin alınması gerekir. Eğer tesisat yetkilileri tesisatın kontrol aşamasında herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ise gaz açılımını gerçekleştirir.

 

Kurulum Aşamasında Neler Gerekir?

Çevreyi kirletmemesi ve sağlığa zararlı maddeleri içerisinde bulundurmaması bakımından oldukça tercih edilebilir olan doğalgaz sisteminde, tesisat ve kurulum aşaması oldukça önemlidir. Kurulum aşaması ne kadar güvenilir ve kolay görünse de, tesisat sırasında herhangi bir hata yapılması veya yanlış bir malzeme kullanımı sonucunda büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Kurulum aşamasında; doğalgaz boru hatları, ana emniyet vanası, doğalgaz dağıtım şebekeleri, basınç regülatörü, manuel vana, doğalgaz kazanları, kolon ve iç tesisatlar ve son olarak kombi gerekmektedir.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz tesisatına başlarken öncelikle kurulumu yapılan doğalgaz için vana ve boruların yerini belirlemek amacıyla geçiş yerleri bulunur. Duvarların hangi bölümü ve noktalarından delineceği hesap edilir. Ardından doğalgaz borularının ölçüleri alınır. Ölçüleri alınan boruların kelepçe yardımı ile sabitlemesi yapılır. Yakıcı nitelikte olan cihazların vana ve makaronlu flexlerin montajı gerçekleştirilir. Son olarak doğalgaz borularının geçişi için açılımı gerçekleştirilen duvar delikleri, alçı ile kapanır. Sayaç bağlantı noktalarındaki test nipeli sayesinde U manometreleri ile ön test gerçekleştirilmiş olur.

Doğalgaz Kurulumunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Doğalgaz tesisatı yapılırken gaz boru bağlantısıyla yapılmış dişli bağlantılarda amacına uygun plastik esaslı sızdırmazlık özelliği olan malzemeler seçilmelidir. Ayrıca sızdırmazlık macunu ile ketenin de kullanılması gerekir.
  • Binaya tehlike anında kolayca ulaşılabilen yerler mevcuttur. Gaz taşıyıcı çelik boruların kuruluma bu alanlara yapılmalıdır. Ayrıca ana gaz borusu ve ana kapama vanasının hasar görmemesi için monte aşaması darbelere karşı yapılmalıdır.
  • Herhangi bir tehlike yaşanmaması bakımından doğalgaz tesisat boruları, elektrik tesisatından 15 cm mesafede olmalıdır. Ayrıca tesisat için seçilen her maddenin yanmayan özellikte olması gerekir.
  • Sağlıklı seçilmeyen ve kurulumu yapılamayan doğalgaz boruları zamanla paslanabilir. Bina içlerindeki gaz boruları, normal yapı nemliliği üzerinde nem ile temasa geçer ise bu paslanma gerçekleşebilir. Bu sebeple doğalgaz borularını paslanmaya karşı olacak şekilde seçilmelidir ve boruların nem ile temasa geçirilmemesi gerekmektedir.

 

WhatsApp chat