Su Kaçak Tespiti

Su Kaçak Tespiti

Temiz su tesisatı ve ısıtma sistemi kaçakları: Su kaçağı damlama veya fışkırır şekilde ne tür olursa olsun akustik dinleme cihazının hassas ses algılama tekniği ile su kaçağı tespiti ustası su sesini almaktadır. Sıcak su tesisatı ve kalorifer tesisatındaki su kaçakları için yardımcı ekipman olarak sıcağa duyarlı termal kameralar kullanılmaktadır. Termal kamera su borusu güzergah tespiti yapmak içinde kullanılmaktadır. Su kaçağı tespitinde kullanılan bazı cihazlar gemi izolasyonlarında yüzeylere izolasyon malzemesinin eşit dağılımının kontrolünde de kullanılmaktadır. Ayrıca nem ölçme cihazlarıda yardımcı ekipman olarak kullanılabilir.

Atık su tesisatı su kaçağı: Atık su tesisatları kaçaklarında gözlem kameraları kullanılmaktadır. Gider ağzından gönderilen kamera borunun iç yapısını cihazın ekranına aynen yansıtmaktadır. Fotoğraf ve video çekebilme özelliği olan kameralı tespit cihazları ile kayıt alınıp rapor hazırlanabilmektedir.

Yangın hidrant sistemi su kaçağı: Yangın hidrant sistemlerinde akustik su kaçağı tespit cihazı, termal kamera ve nem ölçer kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak dinleme cihazı iş görmektedir. Yangın hidrant boruları toprak altından geçse bile cihazın toprak saplama çubukları sayesinde su sesini aktarmaktadır.

SU KAÇAĞI TAMİR YÖNTEMLERİ

Isıtma tesisatı hariç diğer tüm tesisatlarda su kaçağının olduğu bölge belirlendikten sonra kırmadan yapılması mümkün değildir. Kırmadan su kaçağı tamiri sadece ısıtma tesisatında mümkündür. Bunun için öncelikle su barının düşme oranı gözlemlenmelidir. Kırmadan su kaçağı tamirine uygun durumda ise ısıtma tesisatına detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Detaylı temizlik sonrası bolca hava alınmalıdır.

Mevcut yapının tesisatı (petek boyutları ve hat uzunluğu) kontrol edildikten sonra yapılan gerekli hesaplamalar sonucu sisteme yetecek miktarda su kaçağını kapatan kimyasal ilaç ilave edilir. Ardından su ilave edilir. Ortalama 70 derece ısıda 24 saat içinde kimyasal ilaç su kaçağını bloke edecektir. Kimyasal ilaç ve su ilave edildikten sonra sistemin çalıştırılması sonucu barda düşme olduğu taktirde su ilave edilmelidir. Su ilavesi bar sabitlenene kadar tekrarlanmalıdır.

WhatsApp chat